Çalışma İzni Nasıl Alınır?


DİKKAT: Çalışma izni bulunmayan yabancı çalıştıran işverenlere; Her bir yabancı için, 8.381 TL idari para cezası verilmektedir.

Evinizde veya iş yerinizde yabancı statüsüne sahip personeller edinmek istiyor; söz konusu emeği daha etkin bir biçimde elinizde bulunduracağınıza inanıyorsanız; belirlediğiniz personel adaylarının çalışma iznini de çıkartmanız gerekmektedir. Çalışacak kişiyi belirledikten sonra, çalışma iznini işveren unvanını bulundurduğunuz için siz gerçekleştirmek zorundasınız. Sadece Türkiye Cumhuriyeti’nde değil, tüm dünya ülkelerinde aynı koşulları gerçekleştirerek, yabancı işçi çalıştırabildiğinizden dolayı, söz konusu izin, küresel bir bürokratik sistem olarak göze çarpmaktadır.

Yabancı işçi çalıştırmaya yönelik izin almak için Çalışma Bakanlığı’na başvuru yaparak, bu bağlamda gerekli bilgileri edinebilme imkanını yaratabilirsiniz. Başvuru sırasında gereken evrakların listesi hakkında bilgi sahibi olarak, bu bağlamda harekete geçebilir; ve kısa bir süre zarfında istediğiniz izni alabilme olanağına sahip olabilirsiniz.

Çalışma Bakanlığı’nın nezdinde sahip olmanız gereken bazı hususlar da işverenlerde bulunması gerekiyor. Aksi takdirde çalışma iznine sahip olma imkanına erişemeyebilirsiniz. Bu hususlardan ilki, işletmenizde kayıtlı 5 personel bulunması gerektiği yönündedir. Sigorta kapsamında olması gereken bu personeller, ancak bu şekilde kayıt altında olarak, kayıt dışı işçi adı altında çalıştırılmamalıdır. Bu şekilde personel çalıştırmadığınız takdirde izinden faydalanamayacağınızı da unutmayın.

Çalışma Bakanlığı uyarınca ortaya çıkan ikinci bir şart daha vardır. Eğer evinizde yabancı personel çalıştırmak gibi bir planınız var ise, evde ikamet eden 65 yaşından büyük bir kişi yada 10 yaşından küçük bir çocuk bulunması şartı aranmaktadır.

Detaylı bilgi için 08:00 – 18:00 arası 444 7 284  no’lu telefon numarasından bizimle iletişim kurabilirsiniz.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Ata Kurumsal Danışmanlık Firmasına aittir. Sitemizde yayınlanan makalelerin yayınlanma tarihi ve saati GOOGLE tarafından indexlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Kullanan kişi ve kuruluşlar hakkında Fikri mülkiyet hukuku kapsamında dava açılacaktır.